54. Mednarodna kemijska olimpijada
13/07/2022

Na naši fakulteti se v tem tednu odvija mednarodna kemijska olimpijada. To je tekmovanje srednješolcev v znanju kemije, vsako državo pa zastopa ekipa štirih najboljših.

Letošnjo, že 54. olimpijado, organizira Kitajska, poteka pa zaradi epidemije na daljavo. Našo državo zastopajo dijaki Dane Jemc (Gimnazija Škofja Loka), Matej Nastran (Gimnazija Škofja Loka), Nina Cankar (Gimnazija Kranj) ter Patrik Potočnik (Gimnazija Škofja Loka).

Mentorja ekipe sva dr. Berta Košmrlj in dr. Andrej Godec. V pripravah na to olimpijado so sodelovali tudi dr. Marta Počkaj, dr. Darko Dolenc, pomagali pa so še Martin Rihtaršič, Vid Kermelj in dr. Damjan Jan Pavlica.

Priprave potekajo na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani, v projektu pa sodelujemo z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije.

Letošnja olimpijada je posebna, saj smo v goste povabili še madžarsko in ukrajinsko ekipo. Obe sta prišli preteklo soboto, in preživeli dneve do tekmovanja v druženju z našimi dijakinjami in dijaki ter na izletih. Na sliki so vse tri ekipe z mentoricami in mentorji, slika pa je bila narejena takoj po otvoritvi olimpijade v nedeljo.

Takšno obliko dogodka so omogočile naša FKKT z mnogimi sodelavkami in sodelavci, madžarsko ministrstvo, Zveza za tehnično kulturo Slovenije, ter Slovensko kemijsko društvo. Vsem se zahvaljujemo za pomoč pri dogodku, ki je lep primer tega, da se da s sodelovanjem preseči trenutne politične in epidemiološke razmere, ter omogočiti sodelujočim izkušnjo “normalne” olimpijade.

V sredo, 13.7.2022, je tekmovalni dan. Dijaki bodo pisali test, ki vsebuje 9 nalog in traja 5 ur. Vsem trem ekipam SREČNO!

Tekst in foto: Andrej Godec