Drugi raziskovalni dan UL FKKT
16/02/2024

Dne 13. 2. 2024 je potekal 2. raziskovalni dan naše fakultete. Na prireditvi, ki je potekala drugo leto zapored, so svoja dela predstavili avtorji najodmevnejših znanstveno-raziskovalnih in razvojnih dosežkov v letu 2023, predstavili pa smo tudi novo veliko raziskovalno opremo, ki je ob koncu leta 2023 obogatila Infrastrukturni center UL FKKT.

Dr. Jernej Markelj s Katedre za analizno kemijo je predstavil dosežek z naslovom »Do natančnega datiranja papirja na podlagi strojnega učenja in neporušne spektroskopije«, ki je bil izbran med 10 najodličnejših raziskovalnih dosežkov Univerze v Ljubljani v letu 2023. Dosežek je nastal v raziskovalni skupini prof. dr. Matije Strliča, prva avtorica ključnega članka pa je Dr. Floriana Coppola.

Dr. Ula Rozman s Katedre za kemijsko procesno, okoljsko in biokemijsko inženirstvo je predstavila dosežek s področja raziskav vpliva mikroplastike na okolje z naslovom »S pomočjo rastlinskih čistilnih naprav do okolja brez mikroplastike«, ki je nastal pod vodstvom izr. prof. dr. Gabriele Kalčíkove.

Doc. dr. San Hadži s Katedre za fizikalno kemijo je predstavil dosežek s področja proteinskega inženirstva z naslovom »Določitev kristalne strukture umetno načrtovanega proteina v obliki trikotnika«, ki je nastal v sodelovanju s sodelavci Kemijskega inštituta.

Prof. dr. Jernej Iskra s Katedre za organsko kemijo je predstavil inovacijo MediGuide, ki zajema izdelavo in tiskanje tridimenzionalnih modelov kosti pacientov. Član ekipe MediGuide je bil tudi dr. Griša Grigorij Prinčič z naše fakultete. Ekipa je v letu 2023 prejela prvo nagrado Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja v sklopu programa Labs to Market.

Za konec je prof. dr. Marjan Marinšek s Katedre za materiale in polimerno inženirstvo predstavil nov vrstični elektronski mikroskop na poljsko emisijo ThermoFisher Scientific Apreo 2S, ki je konec leta 2023 dopolnil rastoč seznam opreme Infrastrukturnega centra UL FKKT. Predstavitvi je sledil skupen ogled novega mikroskopa.