Evropska konferenca NECTAR na UL FKKT
30/08/2022

Na naši fakulteti je od torka, 23.8. 2022, do sobote, 27.8. 2022 potekala 3. evropska konferenca COST NECTAR z več vzporednimi dogodki. Konference se je udeležilo skoraj sto raziskovalcev iz devetnajstih držav. V uvodnem nagovoru je udeležence in udeleženke pozdravila tudi dekanja prof. Andreja Žgajnar Gotvajn.

Konferenca je bila namenjena predstavitvam rezultatov raziskav na širokem področju  termodinamike kemijskih ravnotežij. Takšni podatki so pomembni kot orodje za predvidevanje obnašanja spojin v različnih okoljih, pojasnjujejo način delovanja biološko aktivnih snovi, razkrivajo prehajanje onesnažil v okolju ter poleg ostalega omogočajo optimiziranje industrijskih procesov. Predavali so ugledni tuji gostje in nekaj naših raziskovalcev. Priložnost za predstavitev svojega dela so dobili tudi mlajši. Pomemben del je predstavljala posterska sekcija, kjer so se znanstveniki še podrobneje pogovorili o svojem raziskovalnem delu in pletli nova sodelovanja.

Organizacijski odbor konference sta vodila prof. Marija Bešter-Rogač in prof. Iztok Turel. Da pa je dogodek tekoče potekal, so zgledno skrbeli Simona Gričar, dr. Jerneja Kladnik, doc. Jakob Kljun, doc. Bojan Kozlevčar, izr. prof. Miha Lukšič, dr. Žiga Medoš, Peter Ogrin, prof. Franc Perdih, Uroš Rapuš, doc. Bojan Šarac, prof. Tomaž Urbič in dr. Boštjan Žener. Zahvale gredo tudi nekaterim drugim sodelavcem fakultete, kot so administrativni delavci, tehnično osebje, snažilke…, ki so prav tako pomagali, da bodo udeleženci ohranili naše mesto in fakulteto v lepem spominu.

V soboto, 27. 6. 2022 so na šoli kalorimetrije o tej pomembni metodi predavali ugledni profesorji iz ZDA in Italije,  z izjemno zanimivima prispevkoma pa sta uporabo te metode predstavila tudi dr. Žiga Medoš in doc. San Hadži z naše fakultete. Udeleženci so si ogledali tudi nekaj laboratorijev.

Fotografije: A. Križ, I. Turel, M. Bešter Rogač, J. Kladnik.