Fakulteta gostila predstavitev projekta in centra COMPETE
23/05/2022

Na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo smo 18. maja gostili enodnevno prireditev, na kateri se je strokovni javnosti prvič podrobneje predstavil projekt COMPETE in novoustanovljeni Center za mikroprocesno inženirstvo in tehnologijo, ki deluje na Univerzi v Ljubljani (UL).

Leta 2018 je UL v okviru razpisa Evropskega raziskovalnega prostora pridobila 2,5 milijona evrov vreden petletni ERA Chair projekt COMPETE. Gre za interdisciplinarni projekt, ki ga koordinira prof. dr. Polona Žnidaršič Plazl z naše fakultete, pri izvedbi pa sodelujejo še Fakulteta za elektrotehniko, Fakulteta za strojništvo, Biotehniška fakulteta in Medicinska fakulteta. Projekt je namenjen razvoju izdelovalnih tehnologij in načrtovanju mikropretočnih naprav za njihovo uporabo pri razvoju in intenzifikaciji (bio)kemijskih procesov, pri preučevanju in uporabi mikroorganizmov, na področju okoljevarstva, proizvodnje in kvalitete živil ter medicine.

Dogodka z naslovom COMPETE Meet up so se poleg najvišjih predstavnikov UL, Ministrstva za šolstvo, znanost in šport ter nekaterih drugih znanstveno raziskovalnih institucij v Sloveniji udeležili tudi številni predstavniki gospodarstva ter medijev. Prednosti in uporabo mikropretočnih naprav je v uvodnem delu predstavil prof. dr. Andrew deMello (ETH Zürich, Švica), sledile pa so predstavitve aktivnosti centra, ki so jih povzeli vodja centra dr. Tadeja Kokalj in predstavniki laboratorijev UL, ki sodelujejo v okviru centra. V drugem delu dogodka, ki je bil posvečen prenosu znanja, so sodelovali strokovnjaki za področje zaščite intelektualne lastnine in razvoj podjetništva, ter predstavniki gospodarskih družb in raziskovalnih organizacij, ki so povezane s področjem mikrofluidike. Dogodek je zaključil prof. dr. Goran N. Jovanović z Državne univerze Oregon (ZDA) s predavanjem o izzivih komercializacije mikrofluidnih naprav.

Program dogodka je objavljen na spletni strani centra COMPETE: https://compete-center.eu/sl/event/compete-meet-up.
Predstavitev centra v časopisu Delo dne 21.5.2022: https://www.delo.si/gospodarstvo/novice/razvojna-sila-petih-fakultet/

Avtor fotografij: Klemen Jeke.