Naši študenti prejemniki Krkinih nagrad
25/10/2022

V petek, 21. oktobra 2022 je farmacevtsko podjetje Krka podelilo Krkine nagrade za dodiplomska in podiplomska raziskovalna dela. Naša nekdanja študenta dr. Anja Kristl in dr. Nejc Petek sta bila med prejemniki velike Krkine nagrade. Prejela sta jih za svoji doktorski disertaciji, in sicer Anja Kristl za raziskavo z naslovom Uporaba kromatografije z mešanimi režimi za separacijo biološko pomembnih molekul (mentor prof. dr. Matevž Pompe s Katedre za analizno kemijo), Nejc Petek pa za  Fotoredoks katalitske pretvorbe pirazolov (mentor prof. dr. Bogdan Štefane s Katedre za organsko kemijo).

Krkine nagrade so dobili še naslednji naši študentje: Monika Horvat za nalogo Uporabne spojine in materiali na osnovi lignina in barvil invazivnih tujerodnih rastlin (mentor izr. prof. Jernej Iskra), Kity Požek za nalogo Izolacija in karakterizacija proteina VaaMPIII-3 iz modrasovega strupa (mentor prof. dr. Igor Križaj, Institut »Jožef Stefan«), Tanja Zupan za nalogo Vpliv kokaprina in makrocipina na biofilm listerij (mentorica dr. Jerica Sabotič, Institut »Jožef Stefan«), Uroš Vezonik za nalogo Sinteza novih fluorescentnih molekul na osnovi naftalena (mentor prof. dr. Janez Košmrlj), Eva Rajh za nalogo Optimizacija RT-LAMP za detekcijo SARS-CoV-2 v slini (mentorica izr. prof. Mojca Benčina, Kemijski inštitut), Ana Gorenc za nalogo Uporaba pirolon vsebujočih substratov v organokataliziranih reakcijah (mentor izr. prof. Uroš Grošelj), Mišel Hozjan za nalogo Uporaba tetramskih kislin kot izhodnih substratov v organokataliziranih pretvorbah (mentor izr. prof. Uroš Grošelj) ter Martin Rihtaršič za nalogo Z natrijevim nitritom katalizirano aerobno oksidativno jodiranje aromatskih spojin (mentor izr. prof. Jernej Iskra).

Poleg omenjenih so prejeli Krkine posebne pohvale za raziskovalna dela naši (bivši) študenti dr. Isidora Čobanov Marinković, dr. Daša Pavc, Nika Žnideršič, Vid Modic, Uroš Rapuš, Špela Koren, Ida Brcar, Tilen Pilpah, Veronika Bračič in Zala Stopar, Krkina priznanja za raziskovalne naloge pa študenti Eva Pogorelc, Klara Kočevar, Anja Vehar, Mina Nikolić in Martin Ciringer.

Več o podelitvi velikih Krkinih nagrad in kratke predstavitve nagrajencev najdete na spletni strani podjetja Krka, zbornik povzetkov pa je dostopen v formatu PDF.

Foto: Krka, d.d., Novo mesto