Objava v reviji Journal of Hazardous Materials
05/05/2022

Sodelavca Katedre za anorgansko kemijo dr. Praveen Kumar in prof. dr. Urška Lavrenčič Štangar sta v ugledni znanstveni reviji s področja okoljskih znanosti Journal of Hazardous Materials (faktor vpliva 10,588) objavila članek z naslovom “Enhanced photo-degradation of N-methyl-2-pyrrolidone (NMP): Influence of matrix components, kinetic study and artificial neural network modelling” (Izboljšana fotorazgradnja N-metil-2-pirolidona (NMP): Vpliv komponent vodnega medija, kinetična študija in modeliranje z nevronsko mrežo). Soavtorji članka prihajajo z Instituta »Jožef Stefan«, Thapar Institute of Engineering & Technology (Indija) in Univerze v Zagrebu.

NMP je večnamensko industrijsko topilo, ki predstavlja tveganje za zdravje ljudi. Članek predstavlja prvo raziskavo razgradnje onesnaževala NMP z napredno oksidacijsko metodo UV/PMS (aktivacija peroksimonosulfata z UV svetlobo) v različnih vodnih medijih. Avtorji so opisali mehanizem razgradnje in določili vmesne produkte razgradnje. Eksperimentalne podatke so uspešno potrdili z uporabo v ta namen razvitega modela nevronskih mrež, ki omogoča napoved delovanja sistema UV/PMS za razgradnjo NMP na podlagi različnih vhodnih podatkov, kot so parametri kakovosti vode in drugi reakcijski pogoji.

Raziskavo je omogočila finančna podpora Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (raziskovalni program P1–0134 “Kemija za trajnostni razvoj”) in Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije (Evropski sklad za regionalni razvoj, pogodba št. C3330–19-952015).

Povezava do članka: https://doi.org/10.1016/j.jhazmat.2022.128807