Podelitev nagrad na UL FKKT
16/02/2023

Šest Prešernovih nagrad za magistrsko in diplomsko delo, dvajset pohvaljenih študentov, osem pohval za pedagoško in nepedagoško delo po izboru študentov, tri nagrade Maksa Samca za doktorsko disertacijo, – vse to je odmevalo na slovesni podelitvi nagrad najbolj izstopajočim študentom, profesorjem in strokovnim delavcem Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani za leto 2022.

Na podelitvi, ki je potekala v torek, 14. februarja 2023 v veliki fakultetni predavalnici, se je zbrala številčna publika. Udeležili so se je dekanja s prodekani, predstavniki kateder, zunanji sodelavci in slovenski strokovnjaki na področju kemije. Podeljene so bile naslednje nagrade:

Fakultetne Prešernove nagrade za leto 2022:

Gregor Medoš, področje Kemija

Mentor: prof. dr. Tomaž Urbič

Naslov: Računalniške simulacije anomalnih tekočin z interakcijami z mehko sredico v dveh dimenzijah

Aleksander Kravos, področje Kemija

Mentorica: prof. dr. Helena Prosen

Somentorica: izr. prof. dr. Gabriela Kalčíková

Naslov: Kemijsko in ekotoksikološko spremljanje induciranih in naravnih abiotskih razkrojnih procesov fenolnih onesnaževal

Urban Košir, področje Kemijsko inženirstvo

Mentor: prof. dr. Robert Dominko

Naslov: Študija elektrokemijskega mehanizma v aluminij-organskem akumulatorju

Žan Lavrič, področje Kemijsko inženirstvo

Mentorica: prof. dr. Polona Žnidaršič Plazl

Naslov: Priprava in uporaba zamreženih encimskih agregatov v mikropretočnih sistemih

Ajda Lenardič, področje Biokemija

Mentorica: doc. dr. Vera Župunski

Delovni mentor: doc. dr. Ori Bar-Nur (ETH Zürich)

Naslov: Generation, characterization and genetic engineering of myogenic cells to restore dystrophin expression in a mouse model of Duchenne muscular dystrophy

Ana Halužan Vasle, področje Biokemija

Mentor: prof. dr. Marko Dolinar

Naslov: Delovanje ortokaspaze MaOC1 na par toksin-antitoksin Ipf_1067-Ipf_1065 cianobakterije Microcystis aeruginosa PCC 7806

Nagrade Maksa Samca za doktorsko disertacijo:

Dr. Daša Pavc, področje Biokemija

Mentor: znan. sod. dr. Primož Šket

Naslov: Vpliv terminalnih koncev in narave kationov na tvorbo G-kvadrupleksov

Dr. Anže Zupanc, področje Kemija

Mentor: prof. dr. Marjan Jereb

Naslov: Pretvorbe halogeniranih in halkogeniranih organskih spojin po načelih zelene kemije

Dr. Tilen Kopač, področje Kemijsko inženirstvo

Mentor: izr. prof. dr. Aleš Ručigaj

Naslov: Designing and mathematical modeling of pH responsive biopolymer hydrogels for targeted drug delivery in controlled release systems

Pohvale najboljšim študentom v letniku:

Lena Kogoj, Marko Kovačić, Tjaša Sušnik, Nina Težak, Nino Kokol, Helena Potočnik, Manca Šavs, Lejla Velić, Klemen Košak, Natalija Tomažin, Alen Cvijanović, Matic Jere, Kaja Gliha, Jakob Höfferle, Vid Kermelj, Katja Turk, Anja Kočman, Jaka Prelog, Zala Kožuh, Neža Žerjav (tudi za športne dosežke)

Pred podelitvijo fakultetnih Prešernovih nagrad se je predstavila prejemnica univerzitetne Prešernove nagrade Kity Požek, ki je bila nagrajena za svojo magistrsko nalogo s področja biokemije, ki je imela naslov Izolacija in karakterizacija proteina VaaMPIII-3 iz modrasovega strupa. Pripravila jo je pod mentorstvom prof. dr. Igorja Križaja in somentorstvom doc. dr. Vere Župunski.

Tudi študenti so izpostavili nekaj pedagoških oziroma nepedagoških sodelavcev, ki so se jim želeli še posebej zahvaliti. Predsednik študentskega sveta David Ribar ter podpredsednik študentskega sveta Primož Rajšp sta predala zahvale prof. dr. Primožu Moravcu, izr. prof. dr. Marku Novincu, izr. prof. dr. Boštjanu Genoriu, doc. dr. Nives Kitanovski, asist. dr. Marku Krivcu, prof. dr. Romani Cerc Korošec, gospe Branki Miklavčič, gospe Ireni Povalej in gospe Jasni Grah.

Nekaj utrinkov s podelitve si lahko ogledate v fotogaleriji.