In memoriam, dr. Patrik Kolar (1967 – 2024)
28/02/2024

Umrl je nekdanji sodelavec fakultete dr. Patrik Kolar (1967 – 2024).

Dr. Patrik Kolar je študiral kemijo na FNT (sedaj Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo) Univerze v Ljubljani in diplomiral l. 1990. Zatem se je na Katedri za organsko kemijo zaposlil kot mladi raziskovalec.

Leta 1992 je magistriral, leta 1995 pa doktoriral iz organske kemije z disertacijo “Uporaba iminov in enaminov α-aminokislin v sintezi nekaterih heterocikličnih sistemov”, mentor akademik prof. dr. Miha Tišler. Za disertacijo mu je bila l. 1995 podeljena Krkina nagrada. Na UL FKKT je bil nato zaposlen kot asistent, od. l. 1997 pa je imel naziv docenta za področje organske kemije. V letih 1997-1998 je bil na podoktorskem usposabljanju na Inštitutu za organsko kemijo, Univerza v Karlsruheju, Nemčija, kot štipendist Fundacije Alexandra von Humboldta.

Na UL FKKT je bil zaposlen do leta 2000, ko je bil imenovan za svetovalca za raziskovalno področje pri Slovenskem gospodarskem in raziskovalnem združenju v Bruslju. Od l. 2004 do 2007 je deloval kot svetovalec za raziskave – predstavnik MŠZŠ pri Stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri EU v Bruslju. Od l. 2007 dalje je bil zaposlen pri Evropski komisiji, kjer je do letos opravljal različne funkcije: vodja različnih enot v Generalnem direktoratu za raziskave in inovacije ter vodja oddelka za program LIFE ter (pod)programa energetska učinkovitost in okolje Obzorja 2020 pri Izvajalski agenciji za mala in srednje velika podjetja (EASME).

Dr. Kolar je kot vodja oddelka na EASME 5. 4. 2019 na UL FKKT predstavil raziskovalno-inovacijske politike EU ter vodil okroglo mizo »Slovenija v raziskovalno inovacijskih programih EU: 20 let izkušenj in nove priložnosti«, kar je bil njegov zadnji obisk na FKKT.

V svoji znanstveni karieri je objavil več kot 20 izvirnih znanstvenih in preglednih člankov, napisal pa je tudi več člankov o politiki EU na področju raziskav in inovacij.