Ustanovitev Centra za raziskave vode
21/03/2024

V torek, 19. marca 2024 sta dekanji UL FKKT in UL FRI, prof. dr. Andreja Žgajnar Gotvajn in izr. prof. dr. Mojca Ciglarič, slovesno podpisali sporazum o ustanovitvi Centra za raziskave vode, ki bo izvajal naloge v okviru centra raziskovalne odličnosti “Upravljanje z vodnimi viri za trajnostno in pravično prihodnost” (angl. Water Resources Management for a Just and Sustainable Future).

Junija 2023 je namreč v okviru sodelovalnega programa med združenjem vodilnih afriških univerz ARUA in združenjem evropskih univerz The Guild  (https://www.the-guild.eu/resources/strengthening-the-african-knowledge-society.html) prišlo do vzpostavitve dvajsetih centrov raziskovalne odličnosti, Univerza v Ljubljani pa je postala vodilna evropska partnerka centra, ki v okviru zelenega prehoda naslavlja probleme upravljanja z vodnimi viri.

Namen centra raziskovalne odličnosti je povezati različna področja, kot so kemija, računalništvo, okoljsko inženirstvo, upravljanje z vodnimi viri in hidrologija z namenom reševanja vprašanj, povezanih s kakovostjo, razpoložljivostjo in uporabnostjo vodnih virov. Center deluje v sodelovanju z Univerzo Rhodes iz Južne Afrike, njegovo delovanje na slovenski strani pa koordinirata prof. dr. Barbara Hribar-Lee (UL FKKT) in prof. dr. Zoran Bosnić (UL FRI).