Četrti in peti dan ter zaključek Poletne šole kemijskih znanosti 2022
04/07/2022

Ta teden smo gostili na naši fakulteti 16 slovenskih dijakinj in dijakov, ki so v naših laboratorijih spoznavali področja dela na naši fakulteti.

Poletno šolo organizirata Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani in Zveza za tehnično kulturo Slovenije.

Posamezne delavnice letošnje poletne šole so vodili dr. Marta Počkaj, Ana Obaha, Ula Rozman, dr. Janez Cerkovnik, dr. Jernej Markelj, in dr. Marko Krivec. Pomagale so dr. Gabriela Kalčikova, dr. Tina Skalar, Karmen Klančar, Branka Miklavčič, Mojca Žitko, in Matjaž Malavašič.

Vodja poletne šole je bil dr. Andrej Godec.

Četrti dan poletne šole je potekal v laboratoriju za anorgansko kemijo. Udeleženci so v tej delavnici sintetizirali nekaj kompleksnih spojin, naprimer Mohrovo sol (NH4)2Fe(SO4)2·6H2O in še kaj. Spoznali so nekatere osnovne sintezne postopke v kemiji, ter metode čiščenja. Na koncu so produkt okarakterizirali s titracijo s KmnO4. Delavnico je vodila dr. Marta Počkaj, pomagala pa je Karmen Klančar.

Peti, zadnji dan poletne šole, pa so udeleženci preživeli v delavnici iz tehniške varnosti. Določali so minimalno vžigno energijo zmesi poliestra in steklenih vlaken po evropskem standardnem postopku za določanje MVE s Hartmannovo cevjo. Razen tega pa so s pomočjo globus termometra, rotacijskega psihrometra na vlažni in suhi termometer ter anemometra določili toplotne razmere, z merilnikom hrupa raven okoliškega hrupa, z luksmetrom osvetljenost prostora, z indikatorskimi Drägerjevimi cevčicami pa so spremljali prisotnost ogljikovega dioksida v izbranem prostoru. Na podlagi meritev so ocenili primernost oz. udobnost razmer v okolju, v katerem je potekala poletna šola. Delavnico je vodil dr. Marko Krivec, pomagala pa je dr. Tina Skalar.

Sledil je zaključek letošnje poletne šole. Udeleženke in udeležence sta pozdravili prof.dr. Andreja Žgajnar Gotvajn, dekanja naše fakultete, ter Helena Lesar, Zotks. Nato so dobili besedo udeleženci: predstavili so delo v posameznih delavnicah.
Na teh predstavitvah smo bili navdušeni nad njihovim znanjem, in načinom predstavljanja dela v tem tednu.

Na koncu so dobili priznanja o udeležbi, prosili pa smo jih tudi, da izpolnejo anketo o poletni šoli. Z dogajanjem v poletni šoli so bili zelo zadovoljni, vse je teklo gladko, naše sodelavke in sodelavci pa so bili zelo strokovni in prijazni. Med pripombami so navedli, da je bilo premalo kemijskega računanja, da so pričakovali, da bo bolj nevarno (kar sploh ni bilo) in podobno.

Se vidimo spet naslednje leto!

Letos so poletno šolo podprla naslednja podjetja: Bia d.o.o., Chemass d.o.o., Kemomed d.o.o, Krka d.d., Mikro + Polo d.o.o., Sanolabor d.d., in Tanin Sevnica d.d.

Vsem se za pomoč najlepše zahvaljujemo.

Tekst: Andrej Godec
Foto: Andrej Križ