Dve mednarodni konferenci na UL FKKT
15/07/2022

Na UL FKKT sta od torka, 28. 6. 2022, do petka, 1. 7. 2022, vzporedno potekali dve mednarodni konferenci: 26. mednarodni simpozij separacijskih znanosti (ISSS2022) in 25. mednarodni simpozij o visokozmogljivi tankoplastni kromatografiji (HPTLC2022).

Na simpozijih so se zvrstila številna predavanja svetovno znanih znanstvenikov s področja separacijskih ved, ki so predstavili sodobna dognanja in razvoj na področju tekočinske, plinske ter tankoplastne kromatografije, kakor tudi različnih analiznih elektroforeznih tehnik. Manjkali niso niti sodobni pristopi k pripravi vzorcev in prikaz aplikacij na področju medicine, raziskav zdravil, živil, rastlinskih produktov, okolja, materialov in na drugih področjih.

Organizirana je bila tudi posebna sekcija kratkih predavanj, kjer so doktorski študenti v nekaj minutah strnjeno in zanimivo predstavili svoje trenutne ali že zaključene raziskave. Za najboljša predavanja po izboru znanstvene žirije so bile podeljene nagrade.

Omeniti velja še razstavo CHROM-ART, kjer so bile razstavljene fotografije razvitih tenkoplastnih plošč in druge slike, povezane s kromatografijo. Namen razstave je bil prikazati umetniško-kreativno plat separacijskih ved, podeljena pa je bila tudi nagrada za najboljše razstavljeno delo.

Glavna organizatorja obeh simpozijev sta bila Kemijski inštitut in Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo UL pod pokroviteljstvom Srednjevropske skupine za separacijske znanosti (Central European Group for Separation Sciences), Evropskega društva za separacijsko znanost (European Society for Separation Science) ter Evropskega kemijskega društva (European Chemical Society). Simpozijema je predsedovala dr. Irena Vovk.