Konservatorska dela na balonu londonskega muzeja
30/01/2023

Raziskovalci Univerze v Ljubljani so sodelovali v interdisciplinarni raziskavi na področju dediščinske znanosti, ki je preučevala stabilnost in tveganje pri razstavljanju 6-metrov visokega in 3-metre širokega balona iz polivinilklorida (PVC). Znameniti balon je l. 2018 prvič poletel nad parlamentarnim trgom v Londonu ob obisku takratnega predsednika Združenih držav Amerike Donalda Trumpa, ki je upodobljen kot oranžen dojenček v plenici s telefonom v rokah. Predmet je čez dve leti prišel v last Londonskega muzeja, ki je kontaktiral znanstvenike z Laboratorija za dediščinsko znanost Ljubljana (HSLL) in znanstvenike z univerzitetnega kolidža v Londonu (UCL) za boljše razumevanje dolgoročnega obnašanja takšnega materiala in vpliva pogojev hranjenja in razstavljanja na njegovo razgradnjo. Konserviranje, razstavljanje in shranjevanje dojenčka Trumpa predstavlja zapletene tehnične in etične izzive. Ko govorimo o dolgoročnem ohranjanju se moramo zavedati stabilnosti polimera in mehčal, ter pogojev hrambe tega predmeta.

V Laboratoriju za dediščinsko znanost Ljubljana (HSLL) je mlada raziskovalka Tjaša Rijavec analizirala material iz katerega je izdelan balon dojenčka Trumpa in s pomočjo preiskav pospešene razgradnje preučevala stabilnost mehčal v materialu. Pri hranjenju predmetov iz PVC je namreč problematična izguba mehčal in s tem povezana izguba prožnosti materiala, kar lahko privede do deformacije površine in pojava razpok.

Sodelovanje znanstvenikov iz HSLL in UCL s konservatorji iz Londonskega muzeja je vodilo razvoja matematičnih modelov in priporočil glede hrambe. Izpraznjen balon je lahko skladiščen v neprodušni embalaži, kratkotrajne (enotedenske do 6-mesečne) razstave pa so možne v zaprtih prostorih, saj na osnovi modelov ne predvidevamo zaskrbljujočih izgube mehčala. Ti rezultati so konservatorjem podali osnove za razvoj presoje tveganj med skladiščenjem in razstavljanjem.

V Londonskem muzeju so nedavno ponovno napihnili balon dojenčka Trumpa, ker testirajo njegovo tesnjenje za prihajajoče razstave in premik na novo lokacijo Londonskega muzeja.