Poglavje v knjigi posvečeni 300-letnici rojstva J. A. Scopolija
20/06/2023

Ob 300-letnici rojstva naravoslovca Joannesa Antoniusa Scopolija (1723–1788) je izšla knjiga Ioannes Antonius Scopoli polihistor v Deželi Kranjski.

Scopoli je med letoma 1754 in 1769 deloval v Idriji kot prvi rudniški zdravnik ter v obdobju 1763–1769 predaval na katedri za kemijske in metalurške vede na idrijskem višjem šolskem zavodu. Leta 1769 je iz Idrije odšel na Rudarsko akademijo v Banski Štiavnici (Schemnitz; današnja Slovaška), leta 1777 pa na univerzo v Pavii.

Knjiga vsebuje devetnajst poglavij na 665 straneh in predstavlja Scopolija kot vsestranskega naravoslovca, saj se je ukvarjal z medicino, kemijo, botaniko, zoologijo, agronomijo, gozdarstvom, mineralogijo in paleontologijo. Eno poglavje je posvečeno tudi Scopolijevemu delovanju na področju kemije. Predstavljena je njegova razprava o idrijskem živem srebru De Hydrargyro Idriensi Tentamina Physico-Chymico-Medica (1761), učbenik Fundamenta chemicae praelectionibus publicis accomodata (1777) ter devet prispevkov v reviji Chemische Annalen für Freunde der Naturlehre, Arzneygelahrtheit, Haushaltungskunst und Manufacturen v letih 1784–1788. Poglavje je napisal član katedre za anorgansko kemijo prof. dr. Franc Perdih.

V knjigi je predstavljeno tudi Scopolijevo proučevanje bolezni in socialnega stanja idrijskih rudarjev ter prizadevanja za izboljšanje njihovih delovnih pogojev. Poleg tega je Scopoli popisoval rastline, glive in živali ter med drugimi objavil knjigi Flora Carniolica in Entomologia Carniolica, s katerima je Kranjska (in s tem Slovenija) postala poznana po svetu. Predstavljeni so rodovi in vrste, ki so poimenovane po Scopoliju, ter njegovo dopisovanje z Linnéjem.

Knjiga je naprodaj v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani.