Poletna šola kemijskih znanosti 2023: drugi in tretji dan
28/06/2023

Ta teden gostimo na naši fakulteti 16 slovenskih dijakinj in dijakov, ki se bodo v naših laboratorijih spoznali z različnimi področji dela na naši fakulteti. Letos smo pripravili delavnice iz organske in analizne kemije, biokemije, kemijskega inženirstva, anorganske kemije in tehniške varnosti.

Poletno šolo organizirata Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani in Zveza za tehnično kulturo Slovenije.

Posamezne delavnice poletne šole vodijo mag. Marija Kisilak, dr. Marta Počkaj, dr. Ula Rozman, dr. Tina Skalar, dr. Janez Cerkovnik in mag. Jernej Imperl. Pomagale bodo Karmen Klančar, Irena Povalej, Katja Turk, Mojca Žitko, dr. Marko Krivec in Matjaž Malavašič.

Vodja poletne šole je dr. Andrej Godec.

Drugi dan so udeleženci preživeli v laboratoriju katedre za analizno kemijo. Najprej so s titracijami določali trdoto vzorcev vode, ki so jo sami prinesli. Kasneje so z uporabo karakterističnih reakcij še sestavo neznanega vzorca soli.

Delavnico je vodil mag, Jernej Imperl, pomagala pa je Mojca Žitko.

Tretji dan poletne šole sta bili na vrsti dve delavnici. V prvi, ki je potekala v laboratoriju katedre za anorgansko kemijo, so najprej pripravili salenske ligande, nato pa z njihovo pomočjo sintetizirali koordinacijsko spojino. Delavnica je bila zelo barvita; vodila jo je dr. Marta Počkaj, pomagala pa je Karmen Klančar.

V drugi delavnici tega dne, ki je potekala na oddelku za kemijsko inženirstvo, so najprej ekstrahirali ortofosfate iz različnih prsti in s pripravo umeritvene krivulje določili njihovo koncentracijo. Na koncu so izračunali, kakšen bi bil doprinos takšne prsti na pojav evtrofikacije bližnjega jezera ob pojavu padavin. Delavnico je vodila dr. Ula Rozman, pomagala pa je Katja Turk.

Letos so našo poletno šolo podprla naslednja podjetja: Chemass d.o.o., Plama-pur d.o.o., in Sanolabor d.d..

Vsem se za pomoč najlepše zahvaljujemo.

Tekst: Andrej Godec