Prof. dr. Brigita Lenarčič zaslužna profesorica UL
05/12/2022

Univerza v Ljubljani v prvem tednu decembra slavi obletnico svoje ustanovitve s Tednom univerze, v katerem se zvrsti več prireditev, med njimi tudi razglasitev častnih nazivov. Letos je bila med 11 upokojenimi učitelji in učiteljicami, ki so prejeli naziv zaslužnega učitelja oziroma učiteljice tudi prof. dr. Brigita Lenarčič z naše fakultete.

Brigita Lenarčič je bila vrsto let pred upokojitvijo (januarja 2022) predstojnica Katedre za biokemijo, pedagoško pot pa je začela kot asistentka pri profesorju Vitu Turku. Prav ona je tista, ki je vse dosedanje študente biokemije uvedla v osnove biokemije in še posebej encimatike. Kot predavateljica in mentorica na vseh treh stopnjah študija in dolgoletna predstojnica katedre je pomembno vplivala na razvoj slovenske biokemije. Raziskovalno se je ukvarjala predvsem z inhibitorji cisteinskih proteaz in odkrila tiropine (inhibitorje, ki vsebujejo tiroglobulinske domene) ter raziskovala njim sorodne proteine. Objavila je več kot 70 znanstvenih člankov v tujih revijah, ki so visoko citirani.

V imenu prejemnikov in prejemnic tega uglednega naziva se je univerzi zahvalila prav prof. Lenarčič, sicer pa sta v slavnostnem delu sodelovala še rektor profesor Majdič in zaslužni profesor Bučar, nekdanji dekan Fakultete za družbene vede.

Več o podelitvi najdete na spletni strani UL: https://www.uni-lj.si/aktualno/novice/2022120213083200/.