Srebrna, bronasta ter dve častni priznanji na kemijski olimpijadi 2023
26/07/2023

Slovenska ekipa se je pravkar vrnila iz Zuricha, kjer je potekala 55. mednarodna kemijska olimpijada.

Tega tekmovanja se je udeležilo 348 dijakinj in dijakov iz 89 držav, potekalo pa je na Univerzi ETH v Švici (https://www.icho2023.ch/). Dijaki imajo dva tekmovalna dneva: najprej je na vrsti eksperimentalni del v laboratorijih ETH, in potem še teoretični. Vsak od obeh traja 5 ur, naloge pa so zelo težke in dostopne na spletni strani.

Našo državo so zastopali štirje dijaki: Matej Nastran in Nejc Mohorič iz gimnazije Škofja Loka, ter Gabriel Žnidaršič in Jakob Starec Oman iz gimnazije Vič. Matej je osvojil srebrno medaljo, Jakob bronasto, Nejc in Gabriel pa sta dobila častni priznanji. ČESTITKE celi ekipi!

Mentorja ekipe sva bila dr. Berta Košmrlj in dr. Andrej Godec, oba FKKT.

Strokovne priprave na olimpijado izvajamo na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani, organizacija pa poteka v sodelovanju z Zvezo za tehniško kulturo Slovenije Zotks.

Letos je priprave izvajala naslednja ekipa FKKT: dr. Marta Počkaj, dr. Berta Košmrlj, dr. Darko Dolenc, mag. Jernej Imperl ter dr. Andrej Godec. Pri prevajanju je pomagal še dr. Miha Lukšič.

Vsem navedenim, kot tudi Zotks, se najlepše zahvaljujemo za sodelovanje.

Tekst in foto: Andrej Godec