Srečanje Slovenskega biokemijskega društva v soorganizaciji UL FKKT
03/10/2023

V Portorožu je od 20. do 23. septembra 2023 v kongresnem centru Portus potekalo 15. srečanje Slovenskega biokemijskega društva (SBD) z mednarodno udeležbo (15th International Meeting of the Slovenian Biochemical Society with International Participation). Tovrstno srečanje društvo organizira vsaki dve leti, organizacijo letošnjega, s katero je društvo obeležilo 40. obletnico delovanja, pa sta prevzeli UL FKKT in UL BF oz. člani organizacijskega odbora s teh dveh fakultet. Z UL FKKT so pri organizaciji tako sodelovali izr. prof. Miha Pavšič (predsednik), doc. dr. Vera Župunski (podpredsednica), doc. dr. Aljaž Gaber, asist. Jošt Hočevar in doc. dr. Ajda Taler-Verčič, pridružili pa so se jim kolegi z UL BF (asist. dr. Miha Bahun, izr. prof. Matej Butala, prof. dr. Blaž Cigić, asist. dr. Mihaela Skrt in doc. dr. Matej Skočaj). Sodelavci UL FKKT, prof. dr. Marko Dolinar, doc. dr. Gregor Gunčar, zasl. prof. dr. Brigita Lenarčič, prof. dr. Boris Rogelj in prof. dr. Boris Turk, so sodelovali kot člani znanstvenega odbora, ki ga je vodila prof. dr. Kristina Sepčić z UL BF.

Srečanja so se udeležili sodelavci številnih raziskovalnih in izobraževalno-raziskovalnih institucij tako z Univerze v Ljubljani (FKKT, BF, MF, FFA, FRI, VF), Instituta Jožef Stefan, Kemijskega inštituta, Nacionalnega instituta za biologijo, Univerze v Mariboru, Univerze v Novi Gorici, UKC Ljubljana in nekaterih podjetij, ob udeležbi iz tujine. Udeležencev znanstvenega dela je bilo skupno 222, od tega jih je bilo 165 aktivnih, kar pomeni, da so svoje raziskave predstavili v obliki predavanja ali plakata. Srečanje je bilo sestavljeno iz dveh plenarnih predavanj uglednih raziskovalk iz tujine, 18 predavanj vabljenih predavateljev iz tujine in Slovenije, 26 krajših predavanj ter dveh sekcij, v okviru katerih je bilo predstavljenih 120 plakatov. Teme so bile raznolike in so segale od strukture in funkcije proteinov, molekulskih interakcij, celičnega signaliziranja in membran do bio(nano)tehnologije, funkcijske genomike ter sistemske in sintezne biologije. Vsi povzetki so dostopni v elektronskem zborniku. Na srečanju je bilo v obliki stojnic prisotnih tudi 12 podjetij, v okviru katerih je sodelovalo 33 predstavnikov sponzorjev, tako da je skupno število udeležencev znašalo kar 255.

V okviru srečanja je potekala tudi redna skupščina Slovenskega biokemijskega društva, v okviru katere je bilo predstavljeno članstvo Slovenije v programu Instruct-ERIC za dostop do znanj in infrastrukture s področja integrativnih pristopov v strukturni biologiji, v povezavi s tem pa v slovenskem konzorciju Instruct.SI sodeluje kot članica z UL tudi naša Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo.

Udeleženci so srečanje ocenili kot odlično organizirano in kot dobro priložnost za navezovanje novih stikov in znanstvenih sodelav!

Fotografije: Miha Pavšič (UL FKKT), Ana Mitrović (IJS)