Stablezyme zmagovalna naj inovacija raziskovalcev UL
11/11/2022

Na zaključnem dogodku festivala UNI.MINDS 2022, namenjenega povezovanju univerz in gospodarstva, so 10.11.2022 podelili tudi letošnje rektorjeve nagrade za naj inovacije Univerze v Ljubljani. Skupaj so podelili 9 nagrad v 3 kategorijah. V kategoriji 'raziskovalke in raziskovalci' je prvo mesto osvojila skupina s FKKT UL, ki jo sestavljajo prof. dr. Polona Žnidaršič Plazl, Tadej Menegatti (mladi raziskovalec na naši fakulteti) in Žan Lavrič (nekdanji magistrand naše fakultete). Pri pripravi predstavitve je sodeloval še Borut Šketa, mladi raziskovalec na FKKT UL.

Njihova inovacija rešuje pomemben problem industrijske uporabe encimov, ki je omejena predvsem zaradi nestabilnosti teh molekul in njihove visoke cene. Prav zato je zmožnost daljše uporabe encimov v pretočnih sistemih bistveno za povečano implementacijo teh okolju prijaznih katalizatorjev. Inovacija se osredotoča na pripravo in dolgotrajno uporabo stabilnih encimskih pripravkov z visoko zadržano aktivnostjo.

Raziskovalna skupina je razvila nov pristop za pripravo zelo stabilnih in homogenih encimskih pripravkov velikosti do 100 nm z uporabo mikropretočnega sistema. Te pripravke so nato prečistili in uporabili v membranskem mikroreaktorju, ki omogoča razvoj kontinuirnega procesa. Na osnovi matematičnega modeliranja je mogoče optimizirati tako konfiguracijo mikroreaktorja kot tudi količino encima in procesne pogoje. Ko se encim iztroši, v mikroreaktor vstavimo novo membrano z vezanim encimom in nadaljujemo s procesom, če se pojavijo potrebe po večjem obsegu proizvodnje, pa uporabimo več povezanih mikroreaktorjev. Dosedanje študije v laboratorijskem merilu nakazujejo odlične aktivnosti testiranih encimskih pripravkov in nekajkrat višjo stabilnost v primerjavi s prostimi encimi.

Prof. dr. Polona Žnidaršič je bila tudi ena izmed treh panelistov, ki so v okviru dogodka UNI.MINDS 2022 sodelovali v razpravi o dobrih praksah in priložnostih, ki jih nudi EIT (Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo) za področje zdravja. Posnetek razprave je na voljo na: EIT Health Slovenia: Good practice examples and presentation of current opportunities - YouTube.

Zmagovalna skupina za naj inovacijo v kategoriji raziskovalci: od leve Tadej Menegatti, Žan Lavrič, prof. dr. Polona Žnidaršič Plazl in Borut Šketa.

Foto: Bor Slana/STA