Fakultetni utrip

Strokovna ekskurzija v podjetju LTH Castings d.o.o.,
16/05/2025

V okviru pedagoškega procesa pri predmetu Osnove materialov je bila pod vodstvom doc. dr. Tine Skalar organizirana strokovna ekskurzija v podjetje LTH Castings d.o.o., ki spada med vodilne proizvajalce ulitkov iz aluminijevih zlitin za avtomobilsko industrijo. Namen obiska je bil pridobiti poglobljen vpogled v sodobne proizvodne procese, delovanje podpornih služb ter pristope podjetja k zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu.

Ekskurzija se je začela s splošno predstavitvijo podjetja, ki jo je vodila ga. Sabina Mohorič. Predstavila je zgodovino in razvoj LTH Castings d.o.o., njegovo strateško usmeritev ter pomen kadrov za nadaljnji tehnološki in organizacijski napredek. Poudarila je tudi aktualne in prihodnje potrebe po tehniških kadrih, kar je za študente izjemno dragocena informacija z vidika zaposlitvenih možnosti.

Sledila je predstavitev službe za varstvo pri delu, ki jo je izvedel Timotej Grčar, mag. inž. teh. var., ki je pred leti magistriral na naši fakulteti. Udeleženci so bili seznanjeni z organizacijo sistema varnosti in zdravja pri delu, praktičnimi primeri ter konkretnimi ukrepi, ki jih podjetje izvaja za zagotavljanje varnega delovnega okolja.

Poudarek je bil namenjen tudi prikazu 3D laserskega sintranja, ki sodi med sodobne tehnologije priprave kompleksnejših izdelkov in ga v gostujočem podjetju  uporabljajo za pripravo zapletenejših izdelkov, ki jih ni mogoče izdelati s konvencionalnimi postopki. Omenjeno tehnologijo je predstavil g. Peter Drešar, ki je podrobneje opisal delovanje naprave, izbor materialov, prednosti aditivne proizvodnje in njeno implementacijo v serijsko proizvodnjo orodij in sestavnih delov.

Ekskurzija se je nadaljevala z ogledom proizvodnih prostorov orodjarne, kjer sta bila prikazana ročni in strojni del procesa. Ogled je potekal pod vodstvom g. Petra Kuharja, ki v tem delu podjetja kot planer skrbi za nemoten proces izdelave orodij. V preteklem letu so v podjetju izdelali preko 430 orodij in priprav, ki jih uporabljajo pri litju in obdelavi visokokompleksnih komponent za avtomobilsko industrijo. 

Ogled se je zaključil v sejni sobi, kjer je potekala kratka refleksija in odprta diskusija med študenti in zaposlenimi. Študenti so imeli priložnost postavljati vprašanja ter razpravljati o možnostih študentskih praks in nadaljnjega sodelovanja.

Celoten obisk je predstavljal pomemben doprinos k razumevanju kompleksnosti delovanja sodobnega industrijskega okolja in je bil za udeležence edinstvena priložnost za neposreden vpogled v organizacijo in tehnološke procese ter urejenost na področju tehniške varnosti tako velike proizvodnje, kar bistveno presega možnosti klasičnega učnega okolja.