Univerzitetna Prešernova nagrada za našo študentko
05/12/2022

Univerza je letos nagradila 10 študentskih raziskovalnih nalog z različnih področij, eno kiparsko umetniško delo in eno arhitekturno nalogo. Dobitnica Prešernove nagrade UL je letos med drugimi postala Kity Požek, ki je prejela nagrado za svojo magistrsko nalogo, s katero je z odliko zaključila študij biokemije na naši fakulteti. Nagrajeno delo z naslovom »Izolacija in karakterizacija proteina VaaMPIII-3 iz modrasovega strupa« je pripravila na Inštitutu »Jožef Stefan«, kjer nadaljuje svojo kariero kot mlada raziskovalka.

Raziskavo je opravila pod mentorstvom prof. dr. Igorja Križaja in skrbništvom doc. dr. Adrijane Leonardi, somentorica pa je bila doc. dr. Vera Župunski z naše fakultete. V okviru nagrajene naloge je študentka iz modrasovega strupa izolirala protein VaaMPIII-3, ki zavira agregacijo trombocitov. S sodelavci je potrdila, da je ta encim toliko drugačen od predhodno opisanih, da predstavlja novo podskupino metaloproteinaz iz kačjih strupov. Protein je podrobno opisala in ugotovila, da bi lahko bil osnova za razvoj novih zdravil za preprečevanje tromboze.

O letošnji podelitvi in še drugih študentskih Prešernovih nagradah UL si lahko več preberete na https://www.uni-lj.si/aktualno/novice/2022120214143431/.