Uspeh naših dijakov na 54. Mednarodni kemijski olimpijadi
19/07/2022

Kemijsko olimpijado 2022 je organizirala Kitajska, zaradi epidemioloških razmer v tej državi pa je potekala na daljavo. Našo državo so zastopali dijaki Dane Jemc (Gimnazija Škofja Loka), Matej Nastran (Gimnazija Škofja Loka), Nina Cankar (Gimnazija Kranj) ter Patrik Potočnik (Gimnazija Škofja Loka).

Mednarodna kemijska olimpijada je tekmovanje srednješolcev v znanju kemije, vsako državo pa zastopa ekipa štirih najboljših. Priprave naše ekipe potekajo na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, pri organizaciji dogodka pa sodelujemo z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije. Mentorja ekipe sta bila dr. Berta Košmrlj in dr. Andrej Godec. V pripravah so sodelovali tudi dr. Marta Počkaj, dr. Darko Dolenc, Martin Rihtaršič, Vid Kermelj in dr. Damjan Jan Pavlica.

Na tekmovanju je bilo letos 9 teoretičnih nalog, ki so obsegale vsa področja kemije. Za reševanje testa je bilo na voljo 5 ur časa. Tekmovanje je potekalo 13.7. na naši fakulteti, nadzornik ekipe pa je bil dr. Miha Lukšič.

Naloge na olimpijadi so izjemno težke in močno presegajo gimnazijski (ter včasih tudi fakultetni) nivo. Zato se dijaki udeležujejo priprav, slovensko ekipo pa izberemo na treh nacionalnih izbirnih testih. Mentorji tudi prevajamo naloge na olimpijadi in ocenjujemo svojo ekipo. Na arbitraži, ki je bila v soboto, 16.7., smo ocene uskladili s tistimi od organizatorja.

Letošnje olimpijade se je sicer udeležilo 326 dijakov iz 84 držav. Naši dijaki so dosegli odličen rezultat: Dane Jemc, Matej Nastran in Patrik Potočnik (vsi gimnazija Škofja Loka) so dobili bronasto medaljo, Nina Cankar (gimnazija Kranj) pa častno omembo.

Slovenska ekipa na 54. Mednarodni kemijski olimpijadi: Dane, Patrik, Nina in Matej.

Letošnja olimpijada je bila posebna, saj smo v goste povabili še madžarsko in ukrajinsko ekipo. Obe sta prišli v soboto, 9.7.2022, in preživeli dneve do tekmovanja v druženju z našimi dijaki ter na izletih. Na sliki so vse tri ekipe z mentoricami in mentorji, slika pa je bila posneta takoj po otvoritvi olimpijade v nedeljo, 10.7. Naslednji dan so šli na izlet v Postojnsko jamo in Predjamski grad, v torek pa na ogled  Stare mestne elektrarne in na grafiti turo po Ljubljani.

Mentorice in mentorji ter dijaki in dijakinje ukrajinske, slovenske in madžarske ekipe na letošnji olimpijadi.

Takšno obliko dogodka in gostovanje ekip so omogočile Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo UL z mnogimi sodelavkami in sodelavci, madžarsko ministrstvo za notranje zadeve, Zveza za tehnično kulturo Slovenije, Slovensko kemijsko društvo ter zavod Bunker. Vsem se iskreno zahvaljujemo za pomoč pri dogodku, ki je lep primer tega, da se da z meddržavnim sodelovanjem preseči trenutne politične in epidemiološke razmere, predvsem pa omogočiti sodelujočim izkušnjo “normalne” olimpijade.

Naslednje leto je olimpijada v Švici, upajmo, da takrat v živo.

Tekst: Andrej Godec
Foto: Andrej Godec in Aljoša Seljak