Začela se je Poletna šola kemijskih znanosti 2022
27/06/2022

Po dvoletnem premoru zaradi epidemije letos spet poteka poletna šola kemijskih znanosti.

Ta teden gostimo na naši fakulteti 16 slovenskih dijakinj in dijakov, ki se bodo v naših laboratorijih spoznali z različnimi področji dela na naši fakulteti. Letos smo pripravili delavnice iz organske in analizne kemije, biokemije, kemijskega inženirstva, anorganske kemije in tehniške varnosti.

Poletno šolo organizirata Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani in Zveza za tehnično kulturo Slovenije.

Posamezne delavnice poletne šole vodijo dr. Marta Počkaj, Ana Obaha, Ula Rozman, dr. Janez Cerkovnik, dr. Jernej Markelj, in dr. Marko Krivec. Pomagale bodo dr. Gabriela Kalčikova, dr. Tina Skalar, Karmen Klančar, Branka Miklavčič, Mojca Žitko, in Matjaž Malavašič.

Vodja poletne šole je dr. Andrej Godec.

Poletno šolo sta v imenu fakultete otvorila prodekanja fakultete prof.dr. Helena Prosen in dr. Andrej Godec.

V imenu Zveze za tehnično kulturo Slovenije pa je udeleženke in udeležence pozdravil glavni tajnik Jožef Školč.

Dijaki so po uvodnih navodilih v zvezi z varnim delom v laboratoriju takoj pričeli z delom.

Ponedeljkovo delavnico iz organske kemije je pripravil dr. Janez Cerkovnik, pomaga pa mu Branka Miklavčič. V tej delavnici so dijakinje in dijaki z destilacijo z vodno paro izolirali eterična olja iz naravnih virov (janeža, kumine in klinčkov) ter določevali nenasičene vezi s titracijo z bromom. Razen tega so sintetizirali in analizirali paracetamol s TLC kromatografijo in določevanjem tališča.

Letos so poletno šolo podprla naslednja podjetja: Bia d.o.o., Chemass d.o.o., Kemomed d.o.o, Krka d.d., Mikro + Polo d.o.o., Sanolabor d.d., in Tanin Sevnica d.d.

Vsem se za pomoč najlepše zahvaljujemo.

Tekst: Andrej Godec
Foto: Andrej Križ