Zaključek poletne šole kemijskih znanosti 2023
03/07/2023

Ta teden gostimo na naši fakulteti 16 slovenskih dijakinj in dijakov, ki se bodo v naših laboratorijih spoznali z različnimi področji dela na naši fakulteti. Letos smo pripravili delavnice iz organske in analizne kemije, biokemije, kemijskega inženirstva, anorganske kemije in tehniške varnosti.

Četrti dan poletne šole so udeleženci preživeli v laboratoriju oddelka za biokemijo, kjer so se ukvarjali z encimi. Testirali so razgradnjo želatine in nastavili poskusno pranje z azokazeinom obarvanih kosov blaga. Poleg tega so testirali tudi razgradnjo modelnega substrata (goveji serumski albumin), kjer so spoznali še poliakrilamidno gelsko elektroforezo. Delavnico je vodila mag. Marija Kisilak, pomagal pa je Matjaž Malavašič.

V petek, zadnji dan poletne šole, so v laboratorijskem merilu izvedli sintezo sode po Solvayevem postopku. Pri tem so spoznali osnovne principe vodenja sinteze v reaktorju in varno delo s kemikalijami. Delavnico sta vodila dr. Tina Skalar in dr. Marko Krivec.

Po tej delavnici je ob 13h sledil zaključek letošnje poletne šole. Udeleženci so predstavili delo v posameznih delavnicah, nato pa jim je dekanja naše fakultete prof.dr. Andreja Žgajnar Gotvajn podelila priznanja o udeležbi.

Na koncu so dijaki izpolnili še anketo o vtisih iz poletne šole. Zelo so pohvalili delo v delavnicah; teme so bile zanimive, izboljšali pa so tudi svoje spretnosti rokovanja z laboratorijsko opremo. Med pripombami pa so bile naprimer včasih preveč dela, pa predolge majčke.

Vse pripombe bomo upoštevali pri pripravi naslednjih poletnih šol.

Poletno šolo organizirata Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani in Zveza za tehnično kulturo Slovenije.

Posamezne delavnice poletne šole so vodile mag. Marija Kisilak, dr. Marta Počkaj, dr. Ula Rozman, dr. Tina Skalar, dr. Janez Cerkovnik in mag. Jernej Imperl. Pomagale so Karmen Klančar, Irena Povalej, Katja Turk, Mojca Žitko, dr. Marko Krivec in Matjaž Malavašič.

Vodja poletne šole je dr. Andrej Godec.

Prostore in materiale za izvedbo poletne šole je omogočila Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani.

Letos so našo poletno šolo podprla naslednja podjetja: Chemass d.o.o., Plama-pur d.o.o., in Sanolabor d.d..

Vsem navedenim se za pomoč najlepše zahvaljujemo.

Na povezavi si lahko ogledate nekaj fotografij s podelitve.

Tekst: Andrej Godec