Raziskovalne novice
O analizi vonja mumij v reviji JACS
14/02/2025
Raziskava, ki jo je vodila Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, je prvič sistematično preučila vonje egiptovskih mumij s kombinacijo instrumentalnih in senzoričnih metod. Študija, objavljena v reviji Ameriškega kemijskega društva Journal of the American Chemical Society (JACS), razkriva nove podrobnosti o tehnikah mumifikacije in sestavinah, ki so jih pri tem uporabljali.
Zajem vzorcev zraka v Egiptovskem muzeju v Kairu. Z leve proti desni Emma Paolin (mlada raziskovalka na UL FKKT), dr. Cecilia Bembibre (raziskovalka na Univerzitetnem kolidžu v Londonu, UCL) in dr. Abdelrazek Elnaggar (raziskovalec na UL FKKT).
Raziskovalci so najprej kemijsko analizirali spojine, ki jih mumije oddajajo, in hkrati vključili usposobljene presojevalce vonjev, z mikrobiološko analizo pa so določili aktivnost bakterij in plesni. Kombinacija teh pristopov je omogočila razlikovanje med snovmi, ki izvirajo iz mumificiranega telesa, iz naravnih procesov razgradnje, ter snovi, ki predstavljajo sredstva za konzerviranje oziroma restavriranje.
Emma Paolin med olfaktorično analizo vonjev z napravo za plinsko kromatografijo z masnospektrometrično in olfaktometrično detekcijo, sklopljeno z avtomatskim termičnim desorberjem (TD-GC-MS-O; angl. Thermal desorption - gas chromatography - mass spectrometry – olfactometry) na UL FKKT.
Vodja raziskave, prof. dr. Matija Strlič (UL FKKT), je povedal, da je vonj mumij že dolgo predmet zanimanja strokovnjakov in javnosti, vendar doslej ni bilo njegove celovite kemijske in senzorične analize. Meni, da bo ta prebojna raziskava izboljšala konservatorske prakse ter omogočila boljšo predstavitev mumij v muzejskih zbirkah.
Študija poleg vpogleda v zgodovino mumifikacije omogoča razvoj vonjavnih predstavitev v muzejih. Raziskovalna skupina namerava v prihodnosti rekonstruirati vonj starodavnih mumij, kar bo obiskovalcem omogočilo novo in drugačno razumevanje dediščine starega Egipta.
Raziskavo so izvedli v sodelovanju z Egiptovskim muzejem v Kairu ter raziskovalci iz Slovenije, Poljske in Velike Britanije.
E. Paolin, C. Bembibre, F. Di Gianvincenzo, J. Cesar Torres-Elguera, R. Deraz, I. Kraševec, A. Abdellah, A. Ahmed, I. Kralj Cigić, A. Elnaggar, A. Abdelhalim, T. Sawoszczuk, M. Strlič: “Ancient Egyptian Mummified Bodies: Cross-disciplinary Analysis of Their Smell”, J. Am. Chem. Soc. https://doi.org/10.1021/jacs.4c15769