Raziskovalne novice
Protibakterijske in halokromne tekstilije iz dresnika
02/04/2025
Sodelavca Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani prof. dr. Jernej Iskra in dr. Monika Horvat sta združila moči s kolegi z Biotehniške fakultete (prof. dr. Hrvoje Petković in asist. dr. Martina Avbelj) ter Naravoslovnotehniške fakultete (prof. dr. Marija Gorjanc) pri izvedbi raziskave vezave kemijsko spremenjenega emodina na tekstilije in analizi lastnosti takšnih tekstilij.
Emodin je rumeno antrakinonsko barvilo, prisotno v koreniki japonskega dresnika. Z uvedbo novih funkcionalnih skupin (Br, Cl, NO2, SO3H) v njegov antrakinonski obroč so spremenili barvo barvila in njegovo vezavo na tekstilije.
Emodini imajo širok spekter bioloških aktivnosti. Naše predhodne raziskave so že potrdile njihovo protivirusno delovanje proti koronavirusu NL63 (HCoV-NL63), ki je primerljivo učinkovito kot zdravilo remdesivir. Tokratna raziskava pa je pokazala, da imajo emodinski derivati po vezavi na tekstilije tudi protibakterijsko aktivnost, saj so obarvane tkanine uspešno zavirale rast bakterije Staphylococcus aureus.
Poleg antibakterijskih lastnosti so ugotovili, da obarvane tekstilije z emodinskimi derivati kažejo halokromizem – spreminjanje barve glede na pH okolja. Prav tako se emodinski derivati selektivno vežejo na tekstilije amidnega tipa, kot sta volna in poliamid, kar odpira nove možnosti za njihovo uporabo v funkcionalnih tekstilijah.
Več o raziskavi lahko preberete v članku Razvoj protibakterijskih in halokromnih tekstilij z modifikacijo emodina iz japonskega dresnika (Development of Antibacterial and Halochromic Textiles by Modification of Emodin from Japanese Knotweed), objavljenem v reviji Journal of Natural Fibers (https://doi.org/10.1080/15440478.2024.2445579).