Raziskovalne novice
Raziskovalni dan UL FKKT
07/03/2025
Včeraj, 6. marca 2025, se je na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani (UL FKKT) odvil 3. Raziskovalni dan, na katerem so naši raziskovalci dopoldne predstavili svoje raziskovalne dosežke v letu 2024, v popoldanskem delu dogodka pa je sledila slavnostna otvoritev nove znanstvene opreme v skupni vrednosti skoraj 3 milijone evrov. Gre za eno največjih investicij v znanost v zgodovini Univerze v Ljubljani. Fakulteta je sedaj bogatejša za prvi tovrstni napravi v Sloveniji – elektronski difraktometer Synergy ED in instrument za kemijsko oslikovanje površin DESI Q TOF. Ti bosta omogočili napredne raziskave na področjih farmacije, forenzike, prehrane, razvoja novih materialov ter številnih drugih znanstvenih področjih.
Prva tovrstna raziskovalna instrumenta v Sloveniji
Na dogodku je bil podrobneje predstavljen elektronski difraktometer Synergy ED, vreden 2 milijona evrov, ki omogoča določanje atomske strukture kristalov velikosti le 100–300 nanometrov, kar je kar 300-krat manj od debeline človeškega lasu. S serijsko številko 18 je eden redkih tovrstnih instrumentov na svetu, saj je bilo pred njim nameščenih zgolj 17 podobnih naprav. Naprava bo omogočila različne analize za farmacevtsko industrijo, razvoj novih materialov ter napredne strukturne raziskave.
Instrument DESI Q TOF, vreden skoraj milijon evrov, omogoča kemijsko oslikovanje površin z odlično selektivnostjo in 10-mikronsko resolucijo. Zaradi svojih lastnosti je posebej uporaben na področjih forenzike (analiza prstnih odtisov), farmacije (razporeditev učinkovin v zdravilih), prehrane, medicine ter dediščine.
Strokovnjaki o uporabnosti novih naprav
Pred slavnostno otvoritvijo so udeleženci prisluhnili dr. Jordiju Benetu-Buchholzu, raziskovalcu na Katalonskem inštitutu za kemijske raziskave v Tarragoni, ki je tudi eden prvih uporabnikov elektronskega difraktometra Synergy ED. Predstavil je pomen instrumenta za sodobno znanost. Dr. Vania Virgili, generalna direktorica Evropske raziskovalne infrastrukture za dediščinsko znanost iz Firenc, pa je spregovorila o vlogi raziskovalnih infrastruktur v Evropskem raziskovalnem prostoru.