Fakultetni utrip

Drugi in tretji dan Poletne šole kemijskih znanosti 2022
30/06/2022

Ta teden gostimo na naši fakulteti 16 slovenskih dijakinj in dijakov, ki v naših laboratorijih spoznavajo področja dela na naši fakulteti.
Letos smo pripravili delavnice iz organske, analizne in anorganske kemije, biokemije, kemijskega inženirstva, in tehniške varnosti.
Poletno šolo organizirata Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani in Zveza za tehnično kulturo Slovenije.

Posamezne delavnice poletne šole vodijo dr. Marta Počkaj, Ana Obaha, Ula Rozman, dr. Janez Cerkovnik, dr. Jernej Markelj, in dr. Marko Krivec. Pomagale bodo dr. Gabriela Kalčikova, dr. Tina Skalar, Karmen Klančar, Branka Miklavčič, Mojca Žitko, in Matjaž Malavašič.

Vodja poletne šole je dr. Andrej Godec.

Drugi dan poletne šole se je odvijal v laboratoriju za analizno kemijo. V tej delavnici so se dijaki ukvarjali z volumetričnim določevanjem vsebnosti prostih maščobnih kislin v jedilnih rastlinskih oljih. Ob neprimernem shranjevanju olj lahko poteče hidroliza triacilglicerolov, pri kateri nastanejo proste maščobne kisline. Njihova vsebnost je odvisna od časa shranjevanja, temperature in vsebnosti vlage. Proste maščobne kisline so manj stabilne kot triacilgliceroli, saj se hitreje oksidirajo in tako posledično vplivajo na kakovost olj. Vsebnost prostih maščobnih kislin je tako pomemben parameter za vrednotenje kakovosti olj. Delavnico je vodil dr. Jernej Markelj, pomagala pa je Mojca Žitko.

Tretji dan poletne šole sta potekali dve delavnici. V sklopu biokemijske delavnice so se dijaki ukvarjali z analizo biomakromolekul v sadju. Spoznali so postopek izolacije nukleinskih kislin in proteinov iz različnih vrst sadja. Proteinsko sestavo sadja so tudi analizirali s pomočjo poliakrilamidne gelske elektroforeze. Za konec pa so preverili še, kako različne snovi, kot so kovinski ioni, kisline in baze, vplivajo na delovanje encima, izoliranega iz papaje. Delavnico je vodila Ana Obaha, pomagal pa je Matjaž Malavašič.

V delavnici iz kemijskega inženirstva, ki sta jo vodili Ula Rozman in dr. Gabriela Kalčikova, so  dijaki spoznali proces čiščenja modelnih odpadnih vod iz tekstilne industrije z uporabo naprednih oksidacijskih procesov. Primerjali so dva procesa: Fentonovo oksidacijo in ozonacijo. Pri teh postopkih nastajajo hidroksilni radikali, ki hitro in intenzivno oksidirajo organske snovi v odpadnih vodah in jih tudi lahko popolnoma odstranijo ali pretvorijo v bolj razgradljive in okolju manj škodljive produkte. Dijaki so se seznanili z osnovnimi reakcijami v obeh procesih, delovanjem šaržnega reaktorja – kolone z mehurčki, ter določili optimalne pogoje razgradnje barvila metilen modro v modelni tekstilni odpadni vodi.

Letos so poletno šolo podprla naslednja podjetja: Bia d.o.o., Chemass d.o.o., Kemomed d.o.o, Krka d.d., Mikro + Polo d.o.o., Sanolabor d.d., in Tanin Sevnica d.d.
Vsem se za pomoč najlepše zahvaljujemo.



Tekst: Andrej Godec
Foto: Andrej Godec, Andrej Križ