Fakultetni utrip

Dva nova evropska projekta na naši fakulteti
21/04/2022

Raziskovalna skupina za mikroprocesno inženirstvo pridobila nova evropska projekta

Raziskovalna skupina za mikroprocesno inženirstvo, ki deluje v okviru Katedre za kemijsko procesno, okoljsko in biokemijsko inženirstvo Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani in Centra za mikroprocesno inženirstvo in tehnologijo COMPETE na Univerzi v Ljubljani, je bila uspešna na dveh evropskih razpisih v letu 2021.

V okviru razpisa M-ERA.NET, ki je namenjen povezovanju nacionalnih in regionalnih programov financiranja inovacij na področju materialov in baterijskih tehnologij z namenom podpore evropskemu zelenemu dogovoru, je skupina vključena v projekt Sodobni biomateriali za nadzirano diferenciacijo človeških induciranih pluripotentnih celic v retinalne ganglijske celice: tvorba, mikroizdelovanje in mikrofluidika (BIOmat4EYE), ki ga koordinira Univerza Complutense iz španskega Madrida. Namen tega triletnega projekta, ki ga na Univerzi v Ljubljani vodi prof. dr. Igor Plazl, je proizvodnja in funkcionalizacija različnih naravnih biopolimerov ter njihovo oblikovanje v 2D+ (2D z dodano globino) in 3D strukture, uporabljene za gojenje in diferenciacijo človeških induciranih pluripotentnih celic v retinalne ganglijske celice. Te so lahko osnova za celično zdravljenje pacientov z redkimi optičnimi nevropatijami, pa tudi za bolnike s prevladujočimi očesnimi boleznimi, povezanimi s starostjo (npr. glavkomom). Posebna pozornost bo v projektu namenjena razvoju senzorjev za nadzor diferenciacije celic in njihovo gojenje v nadziranih pogojih mikropretočnih naprav.

Projekt z akronimom GreenDigiPharma, prodobljen v okviru razpisa HORIZON-MSCA-2021-DN-01, pa naslavlja zeleno in digitalno kontinuirno proizvodnjo farmacevtikov. Štiriletni projekt koordinira Politehnika v Milanu, vodja na UL pa je prof. dr. Polona Žnidaršič Plazl z naše fakultete. Skupina na UL bo vodila raziskave biokatalitskih pretvorb za sintezo izbranih farmacevtskih intermediatov/učinkovin v mikropretočnih napravah.