Fakultetni utrip

Dve mednarodni delavnici v okviru centra COMPETE
04/10/2022

V tednu od 19. do 23. septembra 2022 sta na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani v okviru centra COMPETE potekali 5-dnevna mednarodna delavnica o inovativni rabi mikrobioreaktorjev pri razvoju bioprocesov ter 3-dnevna mednarodna delavnica o uporabi mikrofluidike v medicini.

Delavnica o inovativni rabi mikrobioreaktorjev pri razvoju bioprocesov je nadaljevanje serije dveh delavnic EUROMBR, ki so ju izvedli leta 2018 in 2019 na Tehniški univerzi v Braunschweigu v Nemčiji. Usposabljanja so rezultat evropskega projekta EUROMBR, ki je potekal od leta 2014 do 2017 v okviru ITN-programa Marie Sklodowska Curie.  Na 3. delavnici EUROMBR o inovativni uporabi mikrobioreaktorjev pri razvoju bioprocesov je sodelovalo 12 predavateljev z uglednih evropskih akademskih ustanov ter podjetja Mettler Toledo, Pyroscience, Droplet Genomics in ESSI tech. Petdnevna delavnica je vključevala predavanja in obsežne laboratorijske vaje o osnovah mikrofluidike, proizvodnji mikroreaktorjev, ultrahitrih presejalnih testih na osnovi kapljične mikrofluidike, gojenju celic v mikro- in mezoreaktorjih, biokatalitskih procesih v mikrobioreaktorjih in integraciji miniaturiziranih senzorjev za sprotno spremljanje procesov. Delavnice se je udeležilo 27 udeležencev iz  Avstrije, Belgije, Češke, Nemčije, Grčije, Madžarske, Italije, Nizozemske, Slovenije, Španije in Združenega kraljestva, večinoma doktorskih in podoktorskih študentov. Program dogodka je dostopen na https://compete-center.eu/sl/event/delavnica-o-inovativni-uporabi-mikrobioreaktorjev-pri-razvoju-bioprocesov.

Vzporedno je med 19. in 21. 9. 2022 potekala mednarodna delavnica o uporabi mikrofluidike v medicini, ki se je je udeležilo 25 udeležencev in 9 uglednih predavateljev iz 8 držav, pri čemer je del predavanj potekal skupno z delavnico o mikrobioreaktorjih. Delavnica je bila namenjena vsem, ki vstopajo v izredno zanimivo in uporabno področje mikrofluidike s poudarkom na medicinskih aplikacijah. Predvsem v letih, ki jih je močno zaznamovala izkušnja pandemije, se je močno povečalo zanimanje za področje, ki je omogočilo razvoj hitrih diagnostičnih testov in predvsem doslej nedoseženo hiter razvoj cepiv nove generacije. Na delavnici so bile poleg osnov mikrofluidike, mikroizdelovalnih tehnologij  ter dela s celicami v mikrookolju predstavljena področja medicinske diagnostike, terapevtike in biosenzorjev. Delavnica je bila namenjena predvsem magistrskim in doktorskim študentom ter raziskovalcem, ki so želeli pridobiti osnove ali nadgraditi znanje iz uporabe mikrofluidnih naprav na področju medicine. Na delavnici so poleg predavanj potekale tudi laboratorijske predstavitve nekaterih orodij ali procesov, ki se uporabljajo v mikrofluidiki. Program dogodka je dostopen na https://compete-center.eu/sl/event/delavnica-o-uporabi-mikrofluidike-v-medicini. Poleg izobraževalnega dela je imela delavnica tudi družabni del, ki je bil namenjen vzpostavljanju novih povezav in neformalnemu razgovoru o znanosti in svetu nasploh.

Organizacijski odbor delavnic so sestavljali prof. dr. Polona Žnidaršič Plazl (FKKT, COMPETE), prof. dr. Jure Derganc (MF, COMPETE), dr. Tadej Kokalj, Borut Šketa ter Blažka Orel (vsi COMPETE), Mojca Seručnik in Tadej Menegatti (oba FKKT) ter dr. Špela Zemljič Jokhadar (MF).  Zahvaljujemo se  administrativnim in tehničnim sodelavcem FKKT za pomoč pri pripravi delavnic, nad katerima so bili udeleženci glede na odzive navdušeni.

Polona Žnidaršič Plazl, Borut Šketa in Tadej Kokalj
Foto: Andrej Križ