Fakultetni utrip

Prenos znanja za zeleni prehod
31/05/2024

Ibrahim Elrefaey, raziskovalec in doktorski študent na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo UL, je 22. maja 2024 sodeloval kot panelist na 13. mednarodni konferenci ob Dnevu Afrike v Ljubljani. Konferenco je organiziralo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, osrednja tema pa je bila pospeševanje izmenjave znanja in tehnologij za bolj trajnostni energetski prehod.

Panel je združil strokovnjake iz nekaterih vodilnih institucij, da bi raziskali možnosti za tesnejše sodelovanje med Evropo in Afriko na področju podnebnih rešitev. Panel se je začel s predstavitvijo g. Edvina Skrta, generalnega direktorja Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, ki je predstavil prizadevanja Slovenije na področju razvojnega sodelovanja, ter dr. Lawrenca Nderuja z Univerze Jomo Kenyatta in dr. Tomaža Rodiča, direktorja Slovenskega centra odličnosti za vesoljske znanosti in tehnologije, ki sta izpostavila skupni projekt uporabe satelitskih podatkov in digitalnih dvojčkov za upravljanje mednarodnih porečij v Keniji.

Egipčan Ibrahim Elrefaey, sodelavec Laboratorija za dediščinsko znanost Ljubljana (HSLL) – ta je del Katedre za analizno kemijo naše fakultete – je bil povabljen, da deli svoje strokovno znanje v okviru Panela 3: "Spodbujanje zelenih inovacij: Delitev znanja in tehnologij za trajnostni prehod". Kot izkušen strokovnjak na področju digitalizacije in dokumentacije dediščine je predstavil edinstven pogled na stroškovno učinkovite in trajnostne rešitve, zlasti v okoljih z omejenimi viri.

Med panelno razpravo je poudaril pomen prenosa znanja kot ključnega vidika trajnosti. Izpostavil je tudi prizadevanja raziskovalne skupine, v kateri deluje, da bi s kolegi v delo vpeljali zelene principe, predvsem z zmanjševanjem odpadkov in uporabo manj škodljivih kemikalij. V nadaljevanju je predstavil svojo vizijo o skupni evropsko-afriški infrastrukturi za raziskave in razvoj ter izrazil prepričanje o pomenu takšnih partnerstev pri reševanju globalnih izzivov in spodbujanju trajnostnih praks.

Konferenca je ciljala na spodbujanje plodnih dialogov in sodelovanj med evropskimi in afriškimi institucijami, s čimer bi začrtali pot k bolj zeleni in trajnostni prihodnosti skozi izmenjavo strokovnega znanja in tehnoloških rešitev.

Več podatkov o konferenci najdete na naslednjih povezavah: informacije o konferenci, program konference (oboje gov.si).