Fakultetni utrip

Priznanje za projekt o nevrodegenerativnih boleznih
10/01/2023

Mednarodni center za genetski inženiring in biotehnologijo (ICGEB) je mednarodna medvladna organizacija, v kateri sodeluje 70 držav.  Med drugim razpisuje tudi projekte, za katere prejmejo vsako leto več sto prijav (leta 2022 jih je bilo skoraj 600). Na razpisu leta 2019 je za projekt kandidirala tudi naša fakulteta, prijavitelj pa je bil prof. dr. Boris Rogelj, ki je dopolnilno zaposlen na Katedri za biokemijo. Njegov projekt z naslovom  »Regulacija znotrajceličnih kompleksov, ki jih tvorijo dipeptidne ponovitve mutacije C9ORF72« je bil eden od samo 24, ki so se jih tisto leto odločili financirati. Šlo je za triletni projekt (2020-2022), pri katerem je ICGEB kril materialne stroške izvedbe. Poleg prof. Roglja je pri projektu s FKKT sodelovala še doc. dr. Vera Župunski ter več študentk in študentov.

V okviru projekta so raziskovalci želeli razjasniti vloge nekaterih mutacij, ki so glavni genetski vzrok za nastanek dveh nevrogenerativnih bolezni: amiotrofične lateralne skleroze (ALS) in frontotemporalne lobarne degeneracije (FTLD). Mutacije vodijo do proizvodnje proteinov z dipeptidnimi ponovitvami, taki proteini pa se v možganih kopičijo kot agregati in vplivajo na razvoj bolezni ALS in FTLD.

Po zaključku projekta je decembra lani prof. dr. Boris Rogelj prejel pismo generalnega direktorja ICGEB, v katerem ga je obvestil, da je bil projekt na temo nevrodegenerativnih bolezni izbran kot eden od dveh najboljših v letu 2022. Komisija pri ICGEB je poudarila, da je projekt združil visoko kvalitetne raziskave o pomembnih znanstvenih vprašanjih, hkrati pa je bil njegov pomemben vidik tudi krepitev mednarodnega sodelovanja in usposabljanje mladih znanstvenic in znanstvenikov. Vse to je privedlo do odkritja novega mehanizma, ki pomembno prispeva k poznavanju celičnega stanja pri nevrodegenerativnih boleznih.