Fakultetni utrip

Slovensko-bavarska poletna šola Materiali za uporabo v energetiki in okolju
06/10/2022

Slovensko-bavarska poletna šola Materiali za uporabo v energetiki in okolju v organizaciji Univerze v Ljubljani, Univerze v Regensburgu, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter BAYHOST (the Bavarian Academic Center for Central, Eastern and Souteastern Europe) je potekala od 18. do 21. septembra na FKKT. Udeležilo se jo je 63 študentov druge in tretje bolonjske stopnje iz Slovenije in Nemčije z namenom razprave o izzivih in napredku pri razvoju trajnostnih materialov za energijo in okoljske aplikacije.

Poletne šole se je udeležilo 63 udeležencev iz Univerze v Ljubljani, dveh slovenskih raziskovalnih inštitutov, 11 bavarskih univerz ter udeleženka iz Univerze v Beogradu. Predavalo je 8 znanstvenikov iz treh slovenskih univerz, slovenskega raziskovalnega inštituta, treh bavarskih univerz in Maxa Plancka fol colloids and interfaces.

Sodelujoči študenti in doktoranti so izrazili veliko zadovoljstvo s programom predavanj in možnostjo izmenjave mnenj. S pomočjo poletne šole so želeli izvedeti, kako lahko znanost o materialih prispeva k reševanju podnebnih sprememb in energetskega prehoda. Poleg tega jih je zelo pritegnilo dejstvo, da ni šlo le za predstavitev lastnosti materialov, temveč tudi za prikaz možnih uporab le-teh v praksi.

Dogodek je v nedeljo zvečer odprl prof. dr. Markus Antonietti z Maxa Plancka Institute, Potsdam s predavanjem »Od hidrotermalnega (bio)rafiniranja do hidrotermalne humifikacije: postavitev temeljev za možne nove globalne trajnostne cikle na osnovi biomase«, ki je med študenti naletelo na veliko zanimanje.

Skupna nit poletne šole so bile tudi znanstvene rešitve za zmanjšanje emisij CO2. Ker podnebnih ciljev ni mogoče doseči samo z odrekanjem, je treba uvesti tudi kemijske inovacije.  S tem razlogom so predavatelji predstavili možnosti za proizvodnjo potrebnih snovi iz rastlinskega materiala in s tem nadomeščanje CO2 z vključevanjem kmetijstva. Rešitve iz znanosti, od katerih so se nekatere zdele zelo obetavne, so študenti v krogih razprav kritično obravnavali glede njihove izvedljivosti. Druga ključna tema je bila, kako shraniti čim več energije, npr. z večvalentnimi baterijami, in kateri materiali so za to primerni.

Poleg predstavitev strokovnjakov so imeli nekateri študenti priložnost predstaviti svoje lastne raziskovalne teme - na primer uporabo materialov za absorpcijo onesnaževal ali za pretvorbo energije - na posterju in v kratkih predstavitvah. Za najboljše predstavitve so trije študenti prejeli knjižni bon založbe Wiley-VCH.

Poletna šola je potekala kot nadaljevalni dogodek Slovensko-bavarskega znanstvenega foruma 2021, v okviru katerega sta bila v spletni obliki že organizirana Kemijski raziskovalni simpozij "Kemijske inovacije za trajnostno prihodnost" in delavnica "Napredek in meje v znanosti o materialih", saj se je izkazalo, da imata Slovenija in Bavarska zlasti na teh področjih komplementarne znanstvene kompetence.

Seveda ni bilo mogoče zamuditi ogleda mesta po zgodovinskem starem mestnem jedru Ljubljane. Tu so imeli študenti priložnost spoznati zgodovino in kulturo mesta ter navezati medsebojne stike.

Za popestritev zadnjega dne je poskrbela tudi ekskurzija v podjetja KANSAI HELIOS, ki je specializirano za proizvodnjo inteligentnih premazov. S tem se je slovensko-bavarska poletna šola v Ljubljani uspešno zaključila.

Organizacijski odbor Slovensko-bavarske poletne šole so sestavljali izr. prof. dr. Jernej Iskra (FKKT UL), prof. dr. Burkhard König (UR), Nicolas Djukic (Bayhost), mag. Peter Volasko in Tatjana Jurkovič (MIZŠ) ob izdatni pomoči ekipe FKKT (Griša Grigorij Prinčič, Jure Gregorce, Jan Hočevar in Katja Gabrovec). Zahvaljujemo se ekipi administrativnim in tehničnim sodelavcem FKKT za pomoč pri uspešni izpeljavi poletne šole.

Foto: Andrej Križ

Fotografije