Obvestila

Prof. dr. Kristina Djinović-Carugo – ambasadorka znanosti RS
14/10/2024

Sodelavka naše fakultete, prof. dr. Kristina Djinović-Carugo, je dobitnica letošnjega priznanja 'ambasadorka znanosti Republike Slovenije' za prispevek k prepoznavnosti Slovenije na področju integrativne strukturne biologije.

 

Prof. dr. Kristina Djinović-Carugo je strukturna biologinja, ki je z uporabo kombinacij metodoloških pristopov ključno prispevala k razumevanju delovanja različnih proteinov in njihovih kompleksov. Najpomembnejše dosežke je dosegla na področju raziskav aktinskega celičnega skeleta, ki celicam omogoča vzdrževanje oblike in premikanje, ključna rezultata pa sta bila pojasnjeni zgradbi dveh aktininov, proteinov, ki povezujejo aktinska vlakna v kompleksne strukture. Drugo pomembno področje raziskav predstavljajo metaloencimi kot celična zaščita pred poškodbami zaradi prostih radikalov in oksidacije, kjer je preko določitve strukture nikljeve superoksidne dizmutaze odprla pot raziskavam teh in sorodnih encimov. Obe področji sta tudi medicinsko relevantni in sicer z vidika z mutacijami povezanih (kardio)miopatij ter preprečevanja redoks poškodb celičnih komponent. Odmevnost raziskovalnega dela se odraža v kar 39 nacionalnih in mednarodnih projektih, ki jih je vodila, ter objavljenih in visoko citiranih več kot 150 znanstvenih člankih, tudi v revijah najvišjega ranga (h-index 50). Dodaten dokaz njene raziskovalne odličnosti je članstvo v odborih različnih znanstvenih združenjih, med drugim Evropske molekularno-biološke organizacije (EMBO), katere izpostavo v Grenoblu (Francija) trenutno tudi vodi. Nenazadnje je pomembno njeno pedagoško delovanje – svoje znanje in izkušnje posreduje mlajšim generacijam preko aktivne vključenosti v študijski proces na Univerzi na Dunaju ter na Univerzi v Ljubljani, s katero vzdržuje tudi tesne raziskovalne stike.

Študentom naše fakultete predava pri predmetu Metode določanja 3D strukture makromolekul v okviru magistrskega študijskega programa Biokemija, pri istem programu pa je tudi so-nosilka predmeta Moderni in komplementarni pristopi v strukturni biologiji. Z UL FKKT jo vežejo tesne raziskovalne vezi – naše študente je gostila v laboratoriju na Dunaju, sodelovala je pri večih raziskovalnih projektih, ki so se izvajali na naši fakulteti, enega od njih je tudi vodila. Sem spada tudi nedavno zaključen bilateralni projekt Avstrija–Slovenija z naslovom Molekularni mehanizmi s kalcijem reguliranega α-aktinina (https://fkkt.uni-lj.si/raziskovalno-delo/raziskovalni-projekti-aris/molekularni-mehanizmi-s-kalcijem-reguliranega-a-aktinina), kjer je vodila avstrijski del projekta, sodelovanje s Katedro za biokemijo na tej tematiki pa se še vedno nadaljuje.

Povezava do objave na strani Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije: https://www.gov.si/novice/2024-10-14-razglasitev-dobitnic-in-dobitnikov-drzavnih-nagrad-in-priznanj-na-podrocju-znanosti-2024/

Vir fotografije: EMBL.