Raziskovalne novice

Novi porozni polimeri s paraciklofanskim motivom
11/07/2024

Raziskovalci Katedre za organsko kemijo dr. Ross D. Jansen-van Vuuren, dr. Anže Zupanc in prof. dr. Marjan Jereb (https://www.kosmrlj-group.com/) so v sodelovanju z raziskovalno skupino s Tehnološkega Inštituta Karlsruhe (https://www.ioc.kit.edu/braese/english/26.php), ki jo vodi prof. dr. Stefan Bräse, raziskovalnim laboratorijem Univerze v Swanseaju (https://mariolino-carta.com/), ki jo vodi dr. Mariolino Carta, in raziskovalci Univerze v Helsinkih (https://www.helsinki.fi/en/ researchgroups/catalysis-and-green-chemistry; https://www.helsinki.fi/en/faculty-science/faculty/ chemistry) objavili raziskovalni članek v ugledni reviji Advanced Functional Materials (faktor vpliva 18,5).

Edinstvena struktura paraciklofanskega (PCP) motiva (gl. sliko) je s svojo togostjo, stabilnostjo in planarno kiralnostjo vzbudila veliko pozornosti na področju raziskav polimerov in materialov. V članku raziskovalci poročajo o vgradnji aminofunkcionaliziranih PCP v polimere s posebno mikroporoznostjo. Tri različne polimere so pripravili po mehanizmu tvorbe Trögerjeve baze, njihove strukture pa so okarakterizirali z različnimi metodami. Poroznost so ocenili z uporabo adsorpcije plinov (N2 in CO2) na osnovi teoretičnih izračunov, s porazdelitvijo velikosti por in idealno selektivnostjo med adsorpcijo CO2 in N2, kar je ključni parameter pri zajemu CO2. Vsi polimeri so imeli nizke toplotne adsorpcije, kar pomeni, da je CO2 v strukture ujet predvsem "mehansko" in ne kemično. Ta lastnost je ugodna, saj za sprostitev plinov ni potrebne veliko energije. Poleg obetavnih rezultatov glede ločevanja plinov so raziskovalci predvideli uporabo novih polimerov v katalizi, na področju elektrokemije in pri ločevanju kiralnih spojin.

Članek Y. Li, J. Brückel, M. Jereb, A. Zupanc, S.-P. Hirvonen, S. Hietala, M. Kemell, Y. Wu, O. Fuhr, R. D. Jansen-van Vuuren, M. Carta, S. Bräse, Adv. Funct. Mater. 2024, 2401957 je dostopen na spletu (https://doi.org/10.1002/adfm.202401957).

 

Nekateri diaminosubstituirani PCP in iz njih nastali polimeri