Vonj in nesnovna kulturna dediščina

Šifra projekta: J7-50233

Vodja projekta: prof. dr. Mojca Ramšak

Trajanje projekta: 1. 7. 2024 do 30. 6. 2027

Povzetek:

Triletni projekt raziskuje vonj kot kulturni pojav in možnosti njegove uporabe v muzejih v Sloveniji. Vonj je vedno povezan z vohalnimi navadami, praksami, verovanjem, predsodki in »treningom« čutil. Vonj ni niti družbeno-kulturno niti časovno univerzalen, je pa nujen za oblikovanje družbenih odnosov, določa kulturno identiteto in moralne vrednote, zato se bo projekt posvetil:

1. vrstam vohalne kulturne dediščine
2. konceptom vonja, kot ga ubeseduje jezik, in kot ga ta določa v moralnem, rasnem ter družbenem smislu
3. vohalnemu imaginariju v zgodovini medicine, filozofije in religije
4. kultiviranju voha
5. vonju kot odrazu družbenih predsodkov, stigme in diskriminacije
6. aplikativni rabi vohalne znanosti v muzejih.

Projekt raziskuje predstave Slovencev o vonju skozi pisne vire z vohalnimi zgodovinskimi in literarnimi pomeni, muzejske predmete in sodoben vohalni okus. Potreba po takšnih raziskavah izhaja iz velike vrzeli v našem vedenju o tem, kako zajeti, opisati, reproducirati in predstaviti vonjave, povezane z zgodovinskimi predmeti. Vohalne lastnosti predmetov in krajev dediščine niso sistematično raziskane ali dokumentirane, kaj šele ohranjene in zaščitene. Posledično je o vonjih preteklosti malo znanega. Naša raziskava zgodovinskih vonjav bo prepoznala pomembne informacije o vonjavah in vrednost, ki jo te dodajo naši nesnovni kulturni dediščini. Zaznane značilnosti vonjav oblikujejo številni dejavniki, vključno s kulturo in zgodovinskim obdobjem, tako da dokumentacija vonja v določenem času prispeva k njegovi interpretaciji in prihodnji dostopnosti. Zaznavanje vonjev, ki presega telesne izkušnje in je globoko vpeto v socialne in kulturne predstave o vonjih, bomo zajeli z uporabo inovativnih metod, ki združujejo antropologijo, zgodovino, kemijo, medicino in računalništvo. S tem bomo razširili vedenje o področju neotipljive dediščine, ki je bila do zdaj prezrta.
Raziskovalci bomo skupaj z muzejskimi kustosi oživili zgodovino s tem, da bomo uporabili tehnološko znanje za kreiranje, nadzor in trženje vonjav. Pripravili bomo več veččutnih muzejskih »ogledov« preteklosti. Interaktivnost bo preplet kemijskih, kulturnih in zgodovinskih raziskav izbranih muzejskih predmetov. Spomin je vedno povezan s posebnimi vonjavami, kar nadzoruje tesna povezava med vonjavami in limbičnim sistemom v naših možganih, ki nadzoruje spomine in čustva. Z vključevanjem vonjev, ki se pomensko ujemajo z nekdanjim okoljem muzejskih artefaktov, bomo obiskovalce muzeja iz pasivnih mimoidočih opazovalcev dediščine »preobrazili« v zavzete udeležence. V muzejskem okolju bo vonj imel vlogo medija, ki vzbuja spomine, ustvarja prijetno ali neprijetno razpoloženje in spodbuja diskusijo.
Poleg analize predmetov in priprave muzejskih vonjalnih interakcij bodo raziskovalci, ki so vsi strokovnjaki na različnih področjih materialne in nematerialne kulturne dediščine, v znanstvenih publikacijah in strokovnih srečanjih odstrli dosedanje pomanjkljivo vedenje o vlogi vonjav v vsakdanjem življenju in njihovi vsakokratni kulturni pogojenosti. Vedenje o tem, kako vonjave vplivajo na naša življenja, je še zlasti postalo še zlasti aktualno s pandemijo koronavirusa (2020-), ko so milijoni ljudi začasno izgubili voh oz. je ta deloval okrnjeno. Ker je večina raziskovalcev tudi univerzitetnih profesorjev, bomo svoje znanje in izkušnje delili z dodiplomskimi in podiplomskimi študenti.
Projekt obravnava tako teoretične kot praktične vidike vohalne dediščine, kot so dokumentacija in ocena pomena ter ohranjanje vonjav. Uporablja številne študije primerov v mednarodnem kontekstu, s čimer omogoča posploševanje in uporabo spoznanj v sodobni mednarodni muzeologiji.

Sodelujoče institucije:

• Univerza v Ljubljani, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
  • Institut "Jožef Stefan"
  • Univerzitetni klinični center Ljubljana

• Mag. Anamarija Motnikar
  • Nina Dečko, mag.
  • Špela Pok, mag.
  • Barbara Pia Jenič, mag.
  • Marko Grobelnik, univerzitetna diploma
  • Tjaša Zidarič, univerzitetna diploma

Povezava do spletne strani projekta

V okviru projekta so že izšle naslednje publikacije:

• RAMŠAK, Mojca. The intangible and transient heritage of odours : an anthropological consideration. V: MCBRIDE, Nuri (ur.), WILSON-BROWN, Saskia (ur.). Alabastron : aromatic history and culture. Los Angeles: Institute for Art and Olfaction Editions, 2024. Str. 36-52, ilustr. Alabastron, vol. 1. ISBN 979-8-218-36348-2. [COBISS.SI-ID 199449091]
  • RAMŠAK, Mojca (author, resume translator). Antropologija vonja. Ljubljana: Alma Mater Europaea – Fakulteta za humanistični študij, Institutum Studiorum Humanitatis, 2024. 372 str., ilustr. ISBN 978-961-6192-90-3. dCOBISS. [COBISS.SI-ID 188845571]
  • RAMŠAK, Mojca. The anthropology of smell. Cham: Springer Nature, cop. 2024. XVII, 142 str., ilustr. ISBN 978-3-031-61758-4, ISBN 978-3-031-61761-4. [COBISS.SI-ID 204392451]
  • KNEZ, Darko. Vonj po tobaku : pribor za kajenje iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije = The scent of tobacco : smoking paraphernalia at the National Museum of Slovenia. Ljubljana: Narodni muzej Slovenije, 2024. Viri, 17. ISBN 978-961-6981-74-3. [COBISS.SI-ID 201509635]