Fakultetni utrip

Vrhunske raziskave naših sodelavcev: Odlični v znanosti 2022
02/12/2022

avna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) vsako leto razglasi najvidnejše raziskovalne uspehe slovenskih raziskovalcev, ki jih strne v seznam »Odlični v znanosti«. Letos so se predstavili 1. decembra v okviru prireditve »Dan ARRS: Podpiramo odličnost«.

Dosežki so razdeljeni po sklopih raziskav: Naravoslovje in tehnika (letos izpostavljenih 8 dosežkov), Medicina in biotehnika (6 dosežkov) ter Družboslovje in humanistika (7 dosežkov). V prvem sklopu sta med izpostavljenimi dosežki letos dva, pri katerih so vodilni raziskovalci z naše fakultete, pri enem pa je vodilni avtor pri nas dopolnilno zaposlen. V sklopu raziskav s področja medicine je med izpostavljenimi dosežki objava s področja nevrobiokemije, pri kateri je sodelovala tudi naša fakulteta.

S področja zelene kemije je na seznamu odličnih dosežkov za leto 2022 objava Monike Horvat in Jerneja Iskre (Katedra za organsko kemijo) Oksidativni razcep dvojne vezi C-C v cimetovi kislini z vodikovim peroksidom, katalizirana z vanadijevim (V) oksidom. Raziskava je bila objavljena marca letos v reviji Green Chemistry. V članku je opisan razvoj metode, ki omogoča razcep dvojne vezi C-C z vodikovim peroksidom v derivatih stirenov in cimetovih kislin in so jo uporabili za pretvorbo ferulne kisline in lignina v vanilin. O objavi smo na naši straneh že poročali.

Med odlične dosežke je agencija uvrstila tudi objavo Sana Hadžija, Jurija Laha (oba s Katedre za fizikalno kemijo) in njunega belgijskega sodelavca Remyja Lorisa. Članek z naslovom Razmerje zaporedje – sklop v »mehkih« (fuzzy) proteinskih kompleksih je izšel septembra 2021 v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). V raziskavi so opisali strukturno heterogenost intrinzično neurejenih proteinov ter dešifrirali kodo, ki določa njihovo »kaotično« obnašanje. S tem so podali osnovo za razumevanje vloge intrinzično neurejenih proteinov v  procesih, ki potekajo v zdravih, pa tudi v obolelih celicah, na primer pri Alzheimerjevi bolezni ali raku.

S področja kemijskega inženirstva je bila razglašena za odlično raziskava, pri kateri je bil vodilni raziskovalec Blaž Likozar, dopolnilno zaposlen na Katedri za kemijsko procesno, okoljsko in biokemijsko inženirstvo naše fakultete, sicer pa raziskovalno deluje na Kemijskem inštitutu. Članek, ki je bil objavljen septembra 2021 v reviji Applied Catalysis, obravnava spremembo strukture komercialnega katalizatorja in vpliv na mikrokinetiko sinteze metanola iz ogljikovega dioksida.

S področja nevrobiologije je ARRS izpostavil članek Presejanje interaktoma dipeptidnih ponovitev proteina C9orf72 kaže na vezavo proteina VCP in oslabitev njegove funkcije s poliGA, ki je izšel aprila letos v reviji Brain. Vodilni avtor tega članka je Boris Rogelj, ki je dopolnilno zaposlen na Katedri za biokemijo, večina dela pa je bila opravljena na Odseku za biotehnologijo Instituta »Jožef Stefan«. Pri nekaterih hudih obolenjih možganov pride do povečanja števila dipeptidnih ponovitev v proteinu C9orf72, kar deluje nevrotoksično, ni pa bilo jasno, na kakšen način. Raziskava je razkrila več kot 300 proteinov z različnimi funkcijami, ki imajo afiniteto do omenjenih dipeptidnih ponovitev, natančneje pa so opisali posledice vezave proteina VCP na ponovitve glicin-alanin.